CS-ROOM55-K9 Cisco Webex Room 55 Video Conferencing Kit, GPL (New)
Write a Review
Ask Questions
  • SKU: CS-ROOM55-K9
  • UPC: 889728038690
  • MPN: CS-ROOM55-K9
  • Condition: New
  • Availability: Stock Available | Please Request A Quote For Large Quantities
In Stock & Ready To Ship!
Current Stock:Only left:
Description
Condition: NEW
Cisco Webex Room 55 Single Monitor Video Conferencing Kit - GPL - 55 inch LCD monitor, LED backlight - 5K UltraHD camera - with Cisco Floor Stand Kit and 2 x Cisco TelePresence Table Microphone 20 (CS-ROOM55-K9)
Device Type Video conferencing kit
VoIP Protocols H.323, SIP, H.460
Voice Codecs G.711, G.722, G.729, G.722.1, AAC-LD, Opus
Video Codecs H.264, H.265, H.239
Quality of Service IEEE 802.1Q (VLAN), Differentiated Services (DiffServ), IEEE 802.1p
IP Address Assignment DHCP
Security IEEE 802.1X, H.235 v3
Network Protocols HTTP, DNS, HTTPS, NTP
Width 4 ft
Depth 30.5 in
Height 5 ft
Weight 83.77 lbs
Diagonal Size 55"
Native Resolution 3840 x 2160
Image Aspect Ratio 16:9
Image Brightness 500 cd/m²
Image Contrast Ratio 1100:1
Response Time 8 ms
Monitor Features HDCP
Digital Signaling Protocol H.323, SIP, H.239, H.245, H.460.18, H.460.19, BFCP
Data Compression Protocol H.264, H.235 ver 3, H.239
Features DTMF decoding
Type Digital video camera (color) - external
Interface Type HDMI
Digital Video Capture Resolution 3840 x 2160, 1080p
Supported Display Graphics 3840x2160
Digital Video Standard High-Definition Multimedia Interface (HDMI)
Audio Input 6 microphones - integrated
Audio Output Speaker(s)
Frequency Response 70 - 20000 Hz
Type 10" touchscreen
Connectivity Technology Wireless, wired
Network / Transport Protocol NTP, DHCP, DNS
Compliant Standards IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x
Interfaces 2 x display / video - HDMI input - 19 pin HDMI Type A ¦ 1 x display / video - HDMI output - 19 pin HDMI Type A ¦ 1 x audio - output - mini-phone stereo 3.5 mm ¦ 2 x audio - input - mini-phone 3.5 mm 4-pole ¦ 2 x network - Ethernet 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x USB 2.0 - 4 pin USB Type A ¦ 1 x USB 2.0 - 5 pin Micro-USB Type B