C9500-24Y4C-E Cisco Catalyst 9500 Ethernet Switch (New)
Write a Review
Ask Questions
  • SKU: C9500-24Y4C-E
  • UPC: 889728142656
  • MPN: C9500-24Y4C-E
  • Condition: New
  • Availability: Stock Available | Please Request A Quote For Large Quantities
In Stock & Ready To Ship!
Current Stock:Only left:
Description
Condition: NEW
Manufacturer Part #: C9500-24Y4C-E
Device Type Switch - 24 ports - L3 - managed - stackable
Enclosure Type Rack-mountable 1U
Subtype 25 Gigabit Ethernet
Ports 24 x 25 Gigabit SFP28
Performance Switching capacity (full duplex): 1.6 Tbps ¦ Forwarding rate: 1 Bpps
MAC Address Table Size 64K entries
Jumbo Frame Support 9198 bytes
Routing Protocol OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, EIGRP, IGMP, VRRP, MSDP, policy-based routing (PBR), RIPng
Remote Management Protocol SNMP 1, RMON 1, RMON 2, SNMP 3, SNMP 2c, NETCONF, RESTCONF
Encryption Algorithm 256-bit AES
Processor 1: 2.4 GHz
RAM 16 GB
Flash Memory 16 GB
Built-in Devices RFID tag
Status Indicators Status
Interfaces 24 x 25Gbit LAN SFP28 ¦ 4 x 100Gbit LAN ¦ 2 x USB 3.0
Power Device Internal power supply - hot-plug
Installed Qty 1 (installed) / 2 (max)
Power Redundancy Optional
Power Redundancy Scheme 1+1
Power Provided 650 Watt
Voltage Required AC 120/230 V (50 - 60 Hz)
MTBF 336,780 hours
Compliant Standards CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN50082-1, EN 61000-6-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, CCC, ICES-003 Class A, EN 61000-4-5, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, RoHS, AS/NZS 3548 Class A, BSMI Class A, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1, VCCI Class A, EN 300386, EN 55022 Class A, FCC CFR47 Part 15 A, TVCN 7317, VCCI V-3/2009 Class A
Software Included Cisco IOS XE 16.8.1
Width 17.5 in
Depth 18 in
Height 1.7 in
Weight 20.99 lbs
Min Operating Temperature 32 °F
Max Operating Temperature 104 °F
Humidity Range Operating 5 - 90% (non-condensing)
Min Storage Temperature -4 °F
Max Storage Temperature 149 °F
Humidity Range Storage 5 - 95% (non-condensing)