C9500-24Q-A Cisco Catalyst 9500 Ethernet Switch (New)
Write a Review
Ask Questions
  • SKU: C9500-24Q-A
  • UPC: 889728051576
  • MPN: C9500-24Q-A
  • Condition: New
  • Availability: Stock Available | Please Request A Quote For Large Quantities
In Stock & Ready To Ship!
Current Stock:Only left:
Description
Condition: NEW
Manufacturer Part #: C9500-24Q-A
Cisco Catalyst 9500 Switch - 24 x 40 Gigabit Ethernet ports - Network Advantage License
Device Type Switch - 24 ports - L3 - managed
Enclosure Type Rack-mountable 1U
Subtype 40 Gigabit Ethernet
Ports 24 x 40 Gigabit QSFP
Power Over Ethernet (PoE) UPOE
Performance Switching capacity (full duplex): 960 Gbps ¦ Forwarding rate: 1440 Mpps
MAC Address Table Size 64K entries
Jumbo Frame Support 9198 bytes
Remote Management Protocol SNMP 1, RMON 1, RMON 2, SNMP, SNMP 3, SNMP 2c, TFTP, NETCONF, RESTCONF
Encryption Algorithm 256-bit AES
Processor 1 x Intel: 2.4 GHz
RAM 16 GB - DIMM 288-pin - DDR4 SDRAM
Flash Memory 16 GB
Built-in Devices RFID tag
Interfaces 24 x 40Gbit LAN QSFP ¦ 2 x USB 3.0
Power Device Internal power supply - hot-plug
Installed Qty 2 (installed) / 2 (max)
Power Redundancy Optional
Power Redundancy Scheme 1+1
Power Provided 950 Watt
Voltage Required AC 120/230 V (50 - 60 Hz)
Features Front-to-rear airflow
Included Accessories 2 x North America AC Type A power cables
MTBF 127,660 hours
Compliant Standards CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN50082-1, EN 61000-6-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, CCC, ICES-003 Class A, EN 61000-4-5, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, RoHS, AS/NZS 3548 Class A, BSMI Class A, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1, VCCI Class A, EN 300386, EN 55022 Class A, FCC CFR47 Part 15 A, TVCN 7317, VCCI V-3/2009 Class A
Width 17.5 in
Depth 21.5 in
Height 1.7 in
Weight 25.75 lbs
Min Operating Temperature 32 °F
Max Operating Temperature 104 °F
Humidity Range Operating 5 - 90% (non-condensing)
Min Storage Temperature -4 °F
Max Storage Temperature 149 °F
Humidity Range Storage 5 - 95% (non-condensing)