C9500-24Q-E Cisco Catalyst 9500 Ethernet Switch (New)
Write a Review
Ask Questions
  • SKU: C9500-24Q-E
  • UPC: 889728035460
  • MPN: C9500-24Q-E
  • Condition: New
  • Availability: Stock Available | Please Request A Quote For Large Quantities
In Stock & Ready To Ship!
Current Stock:Only left:
Description
Condition: NEW
Manufacturer Part #: C9500-24Q-E
Cisco Catalyst 9500 Switch - 24 x 40 Gigabit Ethernet ports - Network Essentials License
Device Type Switch - 24 ports - L3 - managed
Enclosure Type Rack-mountable 1U
Subtype 40 Gigabit Ethernet
Ports 24 x 40 Gigabit QSFP
Power Over Ethernet (PoE) UPOE
Performance Switching capacity (full duplex): 960 Gbps ¦ Forwarding rate: 1440 Mpps
MAC Address Table Size 64K entries
Jumbo Frame Support 9198 bytes
Routing Protocol OSPF, RIP-1, RIP-2, IGMP, VRRP, PIM-SM, PIM-SSM, RIPng, MPLS
Remote Management Protocol SNMP 1, RMON 1, RMON 2, SNMP, SNMP 3, SNMP 2c, TFTP, NETCONF, RESTCONF
Encryption Algorithm 256-bit AES
Processor 1: 2.4 GHz
RAM 16 GB - DIMM 288-pin - DDR4 SDRAM
Flash Memory 16 GB
Built-in Devices RFID tag
Interfaces 24 x 40Gbit LAN QSFP ¦ 2 x USB 3.0
Power Device Internal power supply - hot-plug
Installed Qty 1 (installed) / 2 (max)
Power Redundancy Optional
Power Redundancy Scheme 1+1
Power Provided 950 Watt
Voltage Required AC 120/230 V (50 - 60 Hz)
Features Front-to-rear airflow
MTBF 127,660 hours
Width 17.5 in
Depth 21.5 in
Height 1.7 in
Min Operating Temperature 32 °F
Max Operating Temperature 104 °F
Humidity Range Operating 5 - 90% (non-condensing)
Min Storage Temperature -4 °F
Max Storage Temperature 149 °F
Humidity Range Storage 5 - 95% (non-condensing)